Tags
Uit be Bijbel wordt gelezen: Johannes 14:1-3 en Hebreeën 11:13-16
[Introductie van het thema]
Een maand geleden was hier ook een zangdienst. Die mocht ik ook leiden. Het thema van de dienst toen was “op weg”. Over hoe het leven van het geloof een pelgrimstocht is over de aarde. Een tocht soms ook door de woestijn.
Vanavond is het thema “thuiskomen”. En dat is het logische vervolg. Want die tocht door het leven, die tocht van het geloof die gaat ergens naartoe. Eens, dan kom je aan. Dan kom je thuis. De Bijbel spreekt daarover in verschillende beelden. Het Huis van de vader. Maar ook de stad van God. En ook het vaderland. Ja, zelfs een nieuwe wereld – een nieuwe hemel en aarde. Daar zou ik van alles over kunnen zeggen. Maar vanavond valt de nadruk op één ding: thuiskomen. Thuiskomen bij God. Een einde aan alle strijd. Een toekomst vol van hoop. –> dit lied zingen
[Overdenking deel 1 ‘heimwee naar huis’]
Gemeente van Christus,
ik hoorde eens van hem vrouw die voor het eerst op vakantie ging. Het was op aandringen van haar man en kinderen, van haar zelf hoefde het niet zo. Ze was tevreden op haar eigen plekje, gewoon thuis. Maar nu gingen ze op vakantie. Niet ver weg, gewoon een week naar een hotel aan de kust. De kinderen vermaakten zich aan het strand, maar hun moeder niet. Ze voelde zich doodongelukkig, op een overvol strand, en ’s nachts in een onbekend bed. Ze had heimwee. Heimwee, zo erg dat ze bijna niet kon eten. Zo erg, dat ze ’s nachts lag te huilen. Heimwee. Uiteindelijk ging ze naar een paar dagen terug met de trein, terwijl de rest van het gezin nog bleef.
De ene mens heeft er veel last van, een ander juist niet. Maar je kunt heimwee hebben, heimwee naar je eigen huis en woonplaats. Verlangen naar die vertrouwde plek. Maar… kun je ook heimwee hebben naar een plek waar je nog nooit bent geweest? Ik zou zeggen van niet.
En toch… in geloof kan dat wel. Heimwee naar huis, naar het hemelse huis waar Jezus van sprak. Daar waar je nooit geweest bent, maar waar je toch graag wilt zijn. Dan kan. Misschien zijn er vanavond wel mensen die het herkennen!
Waarom zou je heimwee hebben naar het vaderland hierboven? Het kan zijn omdat het hier moeilijk is. In je persoonlijk leven ziekte, zorg, verdriet – ook als je nog jong bent kan dat. Of als je oud bent: de moeite van het oud-zijn. Ik hoor soms oude mensen zeggen ‘van mij hoeft het niet meer zo’. Het kan zijn om alles wat je om je heen ziet, alle chaos en onrecht in de wereld.
Ja, er zijn beste redenen om hier weg te willen. Echter, dat is nog negatief: weg van híer. Maar heimwee is meer: verlangen naar dáár. Waar? Daar waar de Heer is. Verlangen om bij Hem te zijn. Waar het goed is, inderdaad. Omdat Hij er is. Heimwee naar Hem, van wie je houdt. Dát is het ware heimwee naar huis!
Zingen: samenzang ps 17:3,7
[Overdenking deel 2: voor altijd bij Hem]
Heimwee naar huis, daar eindigde ik net mee. Maar hoe is het daar? Soms hoor je oude Mensen wel zeggen, Als het gaat over het leven hierna: “dan zal ik Jan weer zien” – Dat is dan hun overleden echtgenoot. Of “Dan ben ik weer bij vader en moeder”. Ik geloof dat ook wel, herkenning en weerzien in het leven hierna. Maar is dat het voornaamste? Is heimwee naar huis vooral heimwee naar verloren geliefde? Is het in het nieuwe Jeruzalem één grote reünie, zogezegd?
De bijbel woorden die we lazen leggen toch een andere nadruk. Het voornaamste is dat je daar bij de Heer bent, Hém mag ontmoeten! In Johannes 14 hoorden we het jezus zeggen “dan zullen jullie zijn waar Ik ben”. Het zijn woorden van troost voor zijn leerlingen, die hem moeten missen. En ook op andere bijbel plaatsen vinden we deze insteek. In een tessalonicenzen 4 schrijft Paulus van alles over jezus wederkomst, maar zijn slotwoorden zijn “en zo zullen we altijd bij de Heer zijn – troost elkaar met deze woorden”
Bij de heer zijn – dat zal wat zijn! Kun je je er iets bij voorstellen? Verlang je ernaar? Me dat voorstellen vind ik best lastig. Maar toch… de heer ontmoeten. Jezus begroeten, die zoveel van mij hield dat hij zelfs zijn leven wilde geven. Vol eerbied voor hem knielen. Thuiskomen bij de Vader, die zijn zoon zond zodat wij óók kinderen kunnen worden van hem. Eeuwig die vreugde, die liefde, dat licht ervaren, van Hem die het leven zelf is! En dan ook nog samen met vele anderen. Onvoorstelbare blijdschap en heerlijkheid.
Als het je niet om de heer gaat, zal de hemel tegenvallen. Want daar draait alles om hem. Wat moet je daar, als je hem niet kent? Wat wil daar doen, als je diepste verlangen eigenlijk is om altijd op aarde te blijven genieten van het hier en nu…. Maar wat zal het goed zijn als je hier Hem soms mist en verlangt naar zijn nabijheid! Als een bruid, zegt de Bijbel, die uitziet naar de bruiloft. Als een kind, dat verlangt naar Vader. Voor altijd Thuiskomen. Zou je er niet naar uitzien?
Zangers zingen: ‘Maranatha’ van Sela
[Overdenking deel 3: ‘kom zelf, en neem anderen mee’]
“Wacht toch niet langer, kom!” Dát is de taal van de liefde. Van iemand dicht die bij de Heer wil zijn, die van Hem houdt, nu al.
En het mooie: dit is geen loos verlangen. Jezus zál komen en alles nieuw maken. Of misschien sterf je wel voordat die grote dag is aangebroken. Maar ook dan kun je er komen, in dat Vaderhuis, die stad, dat vaderland. En hoe? Hele eenvoudig, als je nu al bij Jezus hoort. Als je Hem hebt leren kennen en liefhebben. Als je Hem wilt volgen, en tegelijk merkt hoe vaak je struikelt. Dan ga je verlangen. Verlangen naar de dag dat je nooit meer zondigt. Verlangen naar de dag dat je niet bidt tot een onzichtbare Heer, maar Hem zult zien ‘van aangezicht tot aangezicht’. Als je dat heimwee hebt, dan zul je zeker thuiskomen! Jezus is bezig, om een plaats klaar te maken voor al zijn leerlingen. Als je dat heimwee hebt, al is het maar soms, dan mag je zingen wat wij straks ook doen “die poort staat open, ook voor mij!” Want Jezus doet hem open.
Nu heeft dat lied wel een nadeel: al zingend ligt de nadruk nogal op “voor mij, voor mij-ij!”. En het is natuurlijk geweldig, als je dát mag weten. Een toekomst vol van hoop, ook voor jou! Maar… laten we ook aan anderen denken. Die poort staat open, ook voor hem, of haar! Voor je buurman of collega of broer. Mooi om te zingen van hoop voor jezelf. Maar er zijn zoveel mensen, die niet eens wéten van een Vaderland. Laat staan ernaar op weg zijn. Omdat ze de Vader niet kennen. Van Jezus niet weten.
En weet je wat nu zo mooi is? Je mag anderen méénemen op weg. Ze wijzen, niet op de hemel zozeer, maar op de Heer. Want ken je de Heer, dan krijg je de hemel erbij! Wijs anderen maar de weg – vertel maar van Jezus die de Weg is, en hoe Hij is dat is voor jou. En hoe Hij dat ook wil zijn voor die ander.
Wat zal dat mooi zijn – als je daar eenmaal bent, in de heerlijkheid en iemand anders zal zeggen: ik ben hier dankzij jou! Stel je voor… En daarom: wees verwonderd en verlangend voor wat komt. En.. neem ook anderen mee! Amen
2 liederen door zangers: ‘poort wijd openstaan’ en ‘parel vinden’
[Slotgebed]
Liefdevolle God,
Dank U voor de liederen
Dank u voor de woorden
Dank u voor wat U belooft: eeuwig leven. Heerlijkheid, thuiskomen
We kunnen het ons maar nauwelijks voorstellen hoe dát zal zijn
Leer ons te verlangen
Geef ons U te kennen, om zó uit te zien naar u en naar uw koninkrijk
Laat ons nooit opgaan in het hier en nu.
Geef dat we in voorspoed tóch verder zien
En in tegenspoed moedig blijven hopen
Breng ons eens allen bij U.
Geef dat dit uitzicht ons richting geeft en vreugde.
Help ons om het niet voor onszelf te houden.
Geef ons gelegenheden om met anderen te delen wat onze hoop is
Geef ons niet alleen gelegenhied, maar ook bereidheid
Geef ons de goede woorden op het goede moment.
Geen bovenal uw Heilige Geest, die alleen anderen op het spoor kan zetten van U.
Laat zo nog velen de open poort bij U mogen vinden.
Laat alles wat we zongen enhoorden met ons meegaan, de week in.
Zegen ons en behoed on.
Dat vragen we u om Jezus’ wil,
amen
